- today
- perm_identity Zespół MamaKarmi
- label porady
- comment 0 komentarzy
Połóg - co to jest i ile trwa?
Połóg zaczyna się od razu po porodzie. Niezależnie od tego czy był to poród naturalny, czy cesarskie cięcie, to w okresie poporodowym kobieta doświadcza wiele zmian emocjonalnych i nie tylko. Połóg często nazywany jest czwartym okres porodu. Organizm kobiety wówczas usiłuje wrócić do stanu sprzed ciąży.
- Okres połogu to wiele zmian, nowych doświadczeń i emocji
- Połóg może trwać około 6-8 tygodni
- Często podczas połogu występują skurcze macicy, które są spowodowane jej obkurczaniem
- Połóg po cięciu cesarskim może trwać dłużej niż po porodzie naturalnym
- Zaleca się, aby podczas połogu przyjmować dużo płynów
Przeczytaj również co zabrać do szpitala:
https://mamakarmi.pl/porady/info/wyprawka
Spis treści
- 1. Organizm kobiety po porodzie
- a) Co to jest połóg
- b) Ile trwa połóg
- c) Skurcze macicy - jak sobie radzić
- 2. Połóg po cięciu cesarskim
- a) Ile może trwać połóg po cc
- b) Przebieg połogu po cesarce
- 3. Jak radzić sobie podczas połogu
- 4. Niepokojące objawy w trakcie połogu
Organizm kobiety po porodzie
Okres po porodzie często nazywany jest czwartym trymestrem ciąży. Bardzo ważne jest, aby w tym czasie odpowiednio zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Organizm kobiety po porodzie jest osłabiony a co za tym idzie może wystąpić silne zmęczenie i brak energii. Mimo noworodka, na którym skupia się cała nasza uwaga, warto znaleźć czas tylko dla siebie. Relaks i odpoczynek jest szczególnie ważny. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko więc zrób coś dla siebie:
- Pamiętaj o regularnych i wartościowych posiłkach
- Pij dużo wody i innych płynów
- Odpoczywaj i śpij kiedy tylko możesz
- Spaceruj i przebywaj na świeżym powietrzu
- Śmiej się i relaksuj
- W miarę możliwości pamiętaj o aktywności fizycznej
- Weź odprężający prysznic
- Przeczytaj książkę, pomaluj paznokcie lub zrób coś innego co sprawia ci przyjemność
- Spędź czas z partner
Co to jest połóg
Połóg występuje po porodzie u każdej kobiety. To czas, w którym wszystkie narządy wracają do stanu sprzed ciąży. Połóg to także ogromne zmiany hormonalne. Możemy odczuwać zmęczenie i obniżenie nastroju oraz samopoczucia. Podczas połogu nie powinno się uprawiać stosunków płciowych, gdyż jest to okres, w którym regenerują się drogi rodne kobiety. Macica obkurcza się i oczyszcza, dlatego w okresie połogu występują krwawienia. Mogą pojawić się również skrzepy, śluz oraz pozostałości po błonach płodowych.
Ile trwa połóg
Połóg zazwyczaj trwa od 6 do 8 tygodni. Wszystko zależy jednak od organizmu kobiety. Po cięciu cesarskim okres ten może być nieco dłuższy.
Połóg dzielimy na dwa okresy:
- wczesny połóg - trwa około 2 tygodnie
- późny połóg - do 6 tygodni po porodzie
W pierwszych dniach oprócz krwi organizm kobiety może wydalać również różnej wielkości skrzepy. Po kilku dniach krew będzie bardziej brązowa a po 6 tygodniach krwawienie powinno zaniknąć całkowicie.
Skurcze macicy - jak sobie radzić
Podczas połogu bardzo często występują skurcze macicy. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które zachodzą po porodzie w organizmie kobiety. W pierwszych dniach po porodzie, podczas karmienia piersią mogą występować bóle podbrzusza. Dzieje się tak, ponieważ oksytocyna, która jest hormonem wydzielanym podczas karmienia, wywołuje skurcze macicy. W przypadku wystąpienia silnego bólu, po konsultacji z lekarzem, należy zażyć łagodne leki przeciwbólowe.
Połóg po cięciu cesarskim
Po cięciu cesarskim połóg może przebiegać inaczej niż w przypadku porodu naturalnego. Po powrocie do domu należy dużo odpoczywać i pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. Podczas rekonwalescencji po cięciu cesarskim ważne jest, aby również zadbać o miejsce nacięcia.
Ile może trwać połóg po cc
Połóg po cięciu cesarskim może trwać znacznie dłużej niż w przypadku porodu drogami natury. Ciężko dokładnie stwierdzić ile może potrwać ten okres. Każda kobieta jest inna i każdy organizm regeneruje się w innym czasie. Zazwyczaj połóg po cięciu cesarskim trwa około 8 tygodni. Jednak wszystko zależy od okoliczności i organizmu.
Przebieg połogu po cesarce
Połóg po cięciu cesarskim przebiega podobnie jak w przypadku porodu naturalnego. Dodatkowo jednak może towarzyszyć ból w miejscu cięcia. W pierwszym tygodniu po cesarce możesz spodziewać się drętwienia i bólu w miejscu nacięcia. To normalne, że twoja blizna jest lekko uniesiona, opuchnięta, a nawet ciemniejsza niż normalny odcień skóry. Lekarz powinien obserwować proces gojenia się i udzieli Ci instrukcji jak pielęgnować bliznę oraz jakie leki przyjmować w przypadku wystąpienia silnego bólu.
Jak radzić sobie podczas połogu
Podczas połogu należy właściwie zadbać o swój organizm. Odpoczynek, relaks i sen pomogą się zregenerować i nabrać sił. W tym okresie szczególnie warto również:
- Pić dużo wody
- Jeść pokarmy bogate w błonnik aby uniknąć zaparć
- Ćwiczyć mięśnie kegla
- Spacerować w miarę możliwości
- Brać prysznic dwa razy dziennie
- Często wymieniać podpaski
- Zadbać o przewiewne ubrania
Niepokojące objawy w trakcie połogu
Jeśli podczas połogu Twój ból się nasila lub występują inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Niepokojące objawy podczas połogu:
- Duszności
- Gorączka
- Nagłe krwawienia
- Ból i obrzęki nóg
- Brak możliwości oddania moczu
- Ropny wysięk z rany po cięciu cesarskim
- Nieprzyjemny zapach odchodów płodowych
Komentarze (0)