98.9% ZAMÓWIEŃ WYSYŁAMY TEGO SAMEGO DNIA!

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 250,00 zł.
Nowości
Producenci
Metoda BLW - co to jest i kiedy zacząć rozszerzanie diety? 0
Metoda BLW - co to jest i kiedy zacząć rozszerzanie diety?

Metoda BLW - co to jest i kiedy zacząć rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety to temat wielu dyskusji i wątpliwości. Wiele mam zastanawia się kiedy i jak zacząć podawać dziecku pokarm inny niż mleko. W tym okresie dobór odpowiednich produktów jest bardzo ważny. Istnieje wiele metod i opinii na temat rozszerzania diety. Jedną z najbardziej popularnych jest metoda BLW.

 • Wiele mam zastanawia się kiedy będzie właściwy moment na rozszerzanie diety maluszka
 • W metodzie BLW ważne jest, aby dziecko mogło samo wybrać co chce zjeść
 • Odpowiedni talerzyk i śliniaczek ułatwi oraz umili posiłek Twojego dziecka
 • Jedz razem z dzieckiem, aby mogło brać przykład
 • W naszym sklepie znajdziecie różnego rodzaju śliniaki oraz miski i talerzyki

Przeczytaj również jaki podgrzewacz pokarmu wybrać:

https://mamakarmi.pl/porady/info/podgrzewacz

Spis treści

1. Rozszerzanie diety metodą BLW
a) Na czym polega BLW
b) Kiedy i jak zacząć 
c) Twój bobas lubi wybór
2. Co przyda się podczas rozszerzania diety metodą blw
a) Talerzyk blw
b) Śliniak - jaki wybrać
3. Wady i zalety metody BLW
4. Zasady rozszerzania diety BLW
5. Talerzyki i śliniaki w MamaKarmi.pl

Rozszerzanie diety metodą BLW

Jeśli zdecydujesz się na rozszerzanie diety metodą blw, pamiętaj, aby zawsze dać dziecku wybór i spożywać posiłki razem z nim. Metoda ta pomija etap karmienia łyżeczką. Dziecko je samo, używając rąk. Dzięki temu poznaje zapachy, kształt i rozwija motorykę oraz integrację sensoryczną.

Na czym polega BLW

BLW to skrót z języka angielskiego “Baby Led Weaning” co w dosłownym tłumaczeniu oznacza, że dziecko odstawia pierś. W Polsce rozwinięcie skrótu BLW to: “Bobas Lubi Wybór”. Metoda zakłada, że dziecko początkowo je rękami i samo decyduje o tym co chce zjeść. Zazwyczaj na talerzu powinno znajdować się kilka różnych produktów, tak aby dziecko miało możliwość wyboru. Posiłki warto jeść razem z maluszkiem, aby mógł brać przykład i czuł nasze wsparcie. Produkty muszą być odpowiednio dostosowane do wieku dziecka. Pamiętajmy, że rozszerzając dietę nie musimy bać się przypraw. Unikajmy jedynie soli, ostrego pieprzu, chili itp.

Kiedy i jak zacząć

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia dziecka. Po tym okresie możemy wprowadzać inne posiłki i stopniowo rozszerzać dietę maluszka. Mimo wszystko warto obserwować reakcje i zachowanie naszego dziecka, gdyż możliwe, że nie jest ono jeszcze gotowe na rozszerzanie diety. 

Ważne, aby zacząć naukę jedzenia innych pokarmów niż mleko przed 26 tygodniem życia. W BLW w pierwszej kolejności możemy podać dziecku warzywa i owoce takie jak marchew, ziemniak i jabłko. Produkty muszą być w takiej postaci, aby dziecko mogło je w łatwy sposób chwycić ręką. 

Twój bobas lubi wybór

Pamiętajmy, że dziecko na etapie rozwoju lubi samodzielnie podejmować decyzje i musi mieć wybór. Dlatego tak ważne jest, aby każdy posiłek składał się z kilku różnych produktów. Dzięki temu dziecko może samo wybrać co i w jakiej ilość zje. Podczas rozszerzania diety metodą BLW, dziecko na talerzu powinno dostawać to samo co rodzic. Ważne jest również, aby jadać posiłki w tym samym czasie.

Na czym polega BLW

Co przyda się podczas rozszerzania diety metodą BLW

Rozszerzanie diety wiąże się często z ubrudzonymi ubraniami lub pokarmem na podłodze. Warto zachować spokój i odpowiednio się do tego przygotować. Specjalne śliniaczki i talerzyki, ułatwią jedzenie i ochronią ubranka dziecka.

Talerzyk blw

Najważniejsze, aby talerzyk lub miska były wyposażone w przyssawkę. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko nie zrzuci jedzenia na ziemię. Przyssawka uniemożliwia dziecku zsunięcie naczynia ze stołu. Warto wybrać talerz z przegródkami, który idealnie sprawdza się podczas rozszerzania diety metodą BLW. Dzięki osobnym komorom, posiłek może zawierać kilka różnych składników a dziecko może samo wybrać co chce zjeść.

Śliniak - jaki wybrać

Podczas gdy dziecko poznaje świat i je rączkami zgodnie z metodą blw, właściwie dobrany śliniaczek to podstawa. Dlatego szczególnie polecamy śliniaki z rękawami lub z śliniaczki silikonowe. Śliniak z długim rękawem to skuteczna ochrona ubranek. Natomiast silikonowy śliniaczek posiada specjalną kieszonkę, która zatrzymuje spadający pokarm. Mamy bardzo często wybierają również zestaw do nauki jedzenia Minikoioi.

Śliniak - jaki wybrać

Wady i zalety metody BLW

Metoda BLW jak wszystko ma swoje zalety i wady. Pamiętajmy jednak, że niesamowicie rozwija ona koordynację ruchów i uczy dziecko podejmowania decyzji.

Zalety BLW:

 • Rozwija sensorykę i motorykę
 • Pobudza zmysł dotyku, węchu i wzroku
 • Wspomaga naukę gryzienia
 • Uczy dziecko podejmowania decyzji
 • Pozwala dziecku wybrać co chce jeść
 • Dziecko może jeść to samo co rodzic
 • Dziecko chętniej próbuje nowych rzeczy
 • Rodzic może spokojnie zjeść razem z dzieckiem

Wady BLW:

 • Bałagan
 • Marnowanie resztek jedzenia
 • Możliwość zakrztuszenia się kawałkiem pokarmu

Zasady rozszerzania diety BLW

Podczas rozszerzania diety metodą BLW, dziecko jest uczone, że każdy posiłek spożywa przy stole, razem z innymi domownikami. Jedzenie powinno kojarzyć się maluszkowi z czymś przyjemnym. To dziecko samo wybiera co i w jakiej ilości zje. Dlatego tak ważne jest aby zapewnić mu możliwość wyboru pokarmu. Podczas posiłku należy zadbać o rodzinną i miłą atmosferę. 

Zasady rozszerzania diety BLW

Talerzyki i śliniaki w MamaKarmi.pl

Sklep MamaKarmi.pl oferuje szeroki wybór talerzyków oraz śliniaków. Posiadamy także łyżeczki, kubki niekapki i inne akcesoria związane z karmieniem. Pragniemy, aby każda mamy mogła wybrać odpowiednią zastawę stołową dla swojego dziecka właśnie w naszym sklepie. Dzięki MamaKarmi.pl Twoje dziecko z przyjemnością zje każdy posiłek.

Serdecznie zapraszamy do zakupu talerzy i śliniaków w naszym sklepie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl