98.9% ZAMÓWIEŃ WYSYŁAMY TEGO SAMEGO DNIA!

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 250,00 zł.
Nowości
Woreczki na pokarm EASY STORE Ardo Medical
Woreczki na pokarm EASY STORE Ardo Medical

34,99 zł

MINIKOIOI Talerzyk silikonowy puzzle
MINIKOIOI Talerzyk silikonowy puzzle

90,00 zł

Zestaw promocyjny Chicco + GRATIS
Zestaw promocyjny Chicco + GRATIS

108,50 zł

Laktator Elektryczny Canpol Easy Natural
Laktator Elektryczny Canpol Easy Natural

275,00 zł

Stanik do karmienia Doctor Nap - Różowy
Stanik do karmienia Doctor Nap - Różowy

49,00 zł

Poduszka do karmienia Motherhood - Fasolka
Poduszka do karmienia Motherhood - Fasolka

75,99 zł

Neno Bella Twin laktator elektryczny podwójny
Neno Bella Twin laktator elektryczny podwójny

289,00 zł

Producenci
Metoda BLW - co to jest i kiedy zacząć rozszerzanie diety? 0
Metoda BLW - co to jest i kiedy zacząć rozszerzanie diety?

Metoda BLW - co to jest i kiedy zacząć rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety to temat wielu dyskusji i wątpliwości. Wiele mam zastanawia się kiedy i jak zacząć podawać dziecku pokarm inny niż mleko. W tym okresie dobór odpowiednich produktów jest bardzo ważny. Istnieje wiele metod i opinii na temat rozszerzania diety. Jedną z najbardziej popularnych jest metoda BLW.

 • Wiele mam zastanawia się kiedy będzie właściwy moment na rozszerzanie diety maluszka
 • W metodzie BLW ważne jest, aby dziecko mogło samo wybrać co chce zjeść
 • Odpowiedni talerzyk i śliniaczek ułatwi oraz umili posiłek Twojego dziecka
 • Jedz razem z dzieckiem, aby mogło brać przykład
 • W naszym sklepie znajdziecie różnego rodzaju śliniaki oraz miski i talerzyki

Przeczytaj również jaki podgrzewacz pokarmu wybrać:

https://mamakarmi.pl/porady/info/podgrzewacz

Spis treści

1. Rozszerzanie diety metodą BLW
a) Na czym polega BLW
b) Kiedy i jak zacząć 
c) Twój bobas lubi wybór
2. Co przyda się podczas rozszerzania diety metodą blw
a) Talerzyk blw
b) Śliniak - jaki wybrać
3. Wady i zalety metody BLW
4. Zasady rozszerzania diety BLW
5. Talerzyki i śliniaki w MamaKarmi.pl

Rozszerzanie diety metodą BLW

Jeśli zdecydujesz się na rozszerzanie diety metodą blw, pamiętaj, aby zawsze dać dziecku wybór i spożywać posiłki razem z nim. Metoda ta pomija etap karmienia łyżeczką. Dziecko je samo, używając rąk. Dzięki temu poznaje zapachy, kształt i rozwija motorykę oraz integrację sensoryczną.

Na czym polega BLW

BLW to skrót z języka angielskiego “Baby Led Weaning” co w dosłownym tłumaczeniu oznacza, że dziecko odstawia pierś. W Polsce rozwinięcie skrótu BLW to: “Bobas Lubi Wybór”. Metoda zakłada, że dziecko początkowo je rękami i samo decyduje o tym co chce zjeść. Zazwyczaj na talerzu powinno znajdować się kilka różnych produktów, tak aby dziecko miało możliwość wyboru. Posiłki warto jeść razem z maluszkiem, aby mógł brać przykład i czuł nasze wsparcie. Produkty muszą być odpowiednio dostosowane do wieku dziecka. Pamiętajmy, że rozszerzając dietę nie musimy bać się przypraw. Unikajmy jedynie soli, ostrego pieprzu, chili itp.

Kiedy i jak zacząć

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia dziecka. Po tym okresie możemy wprowadzać inne posiłki i stopniowo rozszerzać dietę maluszka. Mimo wszystko warto obserwować reakcje i zachowanie naszego dziecka, gdyż możliwe, że nie jest ono jeszcze gotowe na rozszerzanie diety. 

Ważne, aby zacząć naukę jedzenia innych pokarmów niż mleko przed 26 tygodniem życia. W BLW w pierwszej kolejności możemy podać dziecku warzywa i owoce takie jak marchew, ziemniak i jabłko. Produkty muszą być w takiej postaci, aby dziecko mogło je w łatwy sposób chwycić ręką. 

Twój bobas lubi wybór

Pamiętajmy, że dziecko na etapie rozwoju lubi samodzielnie podejmować decyzje i musi mieć wybór. Dlatego tak ważne jest, aby każdy posiłek składał się z kilku różnych produktów. Dzięki temu dziecko może samo wybrać co i w jakiej ilość zje. Podczas rozszerzania diety metodą BLW, dziecko na talerzu powinno dostawać to samo co rodzic. Ważne jest również, aby jadać posiłki w tym samym czasie.

Na czym polega BLW

Co przyda się podczas rozszerzania diety metodą BLW

Rozszerzanie diety wiąże się często z ubrudzonymi ubraniami lub pokarmem na podłodze. Warto zachować spokój i odpowiednio się do tego przygotować. Specjalne śliniaczki i talerzyki, ułatwią jedzenie i ochronią ubranka dziecka.

Talerzyk blw

Najważniejsze, aby talerzyk lub miska były wyposażone w przyssawkę. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko nie zrzuci jedzenia na ziemię. Przyssawka uniemożliwia dziecku zsunięcie naczynia ze stołu. Warto wybrać talerz z przegródkami, który idealnie sprawdza się podczas rozszerzania diety metodą BLW. Dzięki osobnym komorom, posiłek może zawierać kilka różnych składników a dziecko może samo wybrać co chce zjeść.

Śliniak - jaki wybrać

Podczas gdy dziecko poznaje świat i je rączkami zgodnie z metodą blw, właściwie dobrany śliniaczek to podstawa. Dlatego szczególnie polecamy śliniaki z rękawami lub z śliniaczki silikonowe. Śliniak z długim rękawem to skuteczna ochrona ubranek. Natomiast silikonowy śliniaczek posiada specjalną kieszonkę, która zatrzymuje spadający pokarm. Mamy bardzo często wybierają również zestaw do nauki jedzenia Minikoioi.

Śliniak - jaki wybrać

Wady i zalety metody BLW

Metoda BLW jak wszystko ma swoje zalety i wady. Pamiętajmy jednak, że niesamowicie rozwija ona koordynację ruchów i uczy dziecko podejmowania decyzji.

Zalety BLW:

 • Rozwija sensorykę i motorykę
 • Pobudza zmysł dotyku, węchu i wzroku
 • Wspomaga naukę gryzienia
 • Uczy dziecko podejmowania decyzji
 • Pozwala dziecku wybrać co chce jeść
 • Dziecko może jeść to samo co rodzic
 • Dziecko chętniej próbuje nowych rzeczy
 • Rodzic może spokojnie zjeść razem z dzieckiem

Wady BLW:

 • Bałagan
 • Marnowanie resztek jedzenia
 • Możliwość zakrztuszenia się kawałkiem pokarmu

Zasady rozszerzania diety BLW

Podczas rozszerzania diety metodą BLW, dziecko jest uczone, że każdy posiłek spożywa przy stole, razem z innymi domownikami. Jedzenie powinno kojarzyć się maluszkowi z czymś przyjemnym. To dziecko samo wybiera co i w jakiej ilości zje. Dlatego tak ważne jest aby zapewnić mu możliwość wyboru pokarmu. Podczas posiłku należy zadbać o rodzinną i miłą atmosferę. 

Zasady rozszerzania diety BLW

Talerzyki i śliniaki w MamaKarmi.pl

Sklep MamaKarmi.pl oferuje szeroki wybór talerzyków oraz śliniaków. Posiadamy także łyżeczki, kubki niekapki i inne akcesoria związane z karmieniem. Pragniemy, aby każda mamy mogła wybrać odpowiednią zastawę stołową dla swojego dziecka właśnie w naszym sklepie. Dzięki MamaKarmi.pl Twoje dziecko z przyjemnością zje każdy posiłek.

Serdecznie zapraszamy do zakupu talerzy i śliniaków w naszym sklepie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl