
Kawa a karmienie piersią
Wiele mam podczas karmienia piersią rezygnuje z picia kawy i uważa to za szkodliwe. Jest to mit i żadne badania nie potwierdzają szkodliwości spożywania małych dawek kofeiny w okresie karmienia piersią. Oczywiście należy kontrolować ilość spożywanej kofeiny i obserwować reakcję dziecka.
- Karmiąc piersią można pić kawę w małych ilościach
- Nie należy spożywać więcej kofeiny dziennie niż 5-6 mg na kg masy ciała
- Kofeina znajduję się także w innych napojach takich jak herbata czy cola
- Należy obserwować reakcję dziecka na spożywaną przez mamę kofeinę
- W naszym sklepie MamaKarmi.pl dostępna jest kawka Bocianek dla mam karmiących piersią
Przeczytaj również jakie produkty stosować, aby pobudzić laktację
Spis treści
- 1. Picie kawy podczas karmienia piersią
- a) Kofeina i karmienie piersią
- 2. Czy kofeina w pokarmie pobudza dziecko
- 3. Kawa a laktacja
- a) Kawka Bocianek
Picie kawy podczas karmienia piersią
Według Europejskiego urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, kobiety karmiące piersią mogą bezpiecznie spożywać do 200 mg kofeiny dziennie. W mleku matki znajduje się mniej niż 1% spożytej dawki kofeiny. Należy jednak obserwować, jak organizm dziecka reaguje na znajdującą się w pokarmie kofeinę.
Zdarza się, że niemowlaki nie potrafią poradzić sobie nawet z małą dawką kofeiny. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko jest rozdrażnione po wypiciu kawy, wówczas należy z niej zrezygnować na jakiś czas.
Kofeina i karmienie piersią
Podczas karmienia piersią należy pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w innych spożywanych przez nas produktach.
- kawa,
- herbata,
- napój energetyczny,
- czekolada,
- cola,
- niektóre leki przeciwbólowe takie jak np. Apap Extra
Jeśli w ciągu dnia wypijamy około 250 ml zielonej herbaty to jest to mniej więcej 25 gram kofeiny. Dodatkowo kawa Cappuccino lub Latte zawiera około 100-150 gram kofeiny. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć dziennej dawki kofeiny. Maksymalne spożycie nie powinno przekraczać 200-250 gram kofeiny. Są to 2-3 przeciętne kawy lub około 5 herbat. Wszystko oczywiście zależy od organizmu kobiety.
Czy kofeina w pokarmie pobudza dziecko
Jeśli kofeinę spożywamy z umiarem i nie przekraczamy bezpiecznej dziennej dawki spożycia, wówczas nie powinno mieć to wpływu na nasze dziecko. Badania przeprowadzone przez specjalistów w 2012 roku “Spożycie kofeiny przez matkę i nocne budzenie się niemowląt: prospektywne badanie kohortowe” wykazały, że “spożywanie kofeiny podczas ciąży i przez matki karmiące wydaje się nie mieć wpływu na sen niemowląt w wieku 3 miesięcy”. Jeśli jednak zauważymy, że nasze dziecko jest niespokojne, należy wówczas przestać spożywać kofeinę.
Kawa a laktacja
Kawa spożywana w umiarkowanej ilości, wbrew wielu mitom nie ma negatywnego wpływu na laktację. Nie zmniejsza ilości produkowanego przez organizm kobiety mleka, ani nie powoduje żadnych innych problemów z pokarmem.
Kawka Bocianek
Firma Bocianek wśród swoich produktów posiada między innymi kawkę dla kobiet karmiących piersią. Kawka Bocianek nie zawiera kofeiny, jest mlekopędna i dostarcza niezbędnych witamin i mikroelementów. Wszystkie składniki kawki Bocianek są pochodzenia naturalnego.
Kawa w MamaKarmi.pl
Sklep MamaKarmi.pl oferuje szeroki wybór laktatorów oraz innych akcesoriów związanych z karmieniem piersią takich jak kawka Bocianek. Pragniemy, aby każda mamy mogła wybrać w naszym sklepie swoje ulubione suplementy.