
Jak przechowywać i zamrażać mleko matki?
Wiele mam karmiących piersią zastanawia się jak prawidłowo przechowywać swoje mleko. Często kobieta chce zgromadzić zapas pokarmu, bądź karmi dziecko tylko odciągniętym mlekiem. Wówczas warto wiedzieć jak i w czym przechowywać kobiece mleko. Sposób przechowywania i mrożenia jest bardzo istotny. Zgromadzone mleko może przydać się między innymi podczas nieobecności mamy oraz w wielu innych sytuacjach.
- Mleko kobiece należy przechowywać w odpowiednich warunkach
- Pokarm należy przechowywać w szczelnych i sterylnych woreczkach lub pojemnikach
- Należy pamiętać o wpisaniu daty i godziny odciągania na opakowaniu
- W celu zamrożenia mleko należy umieścić na tylnej ścianie zamrażarki
- Ważne jest, aby prawidłowo podgrzewać oraz rozmrażać mleko matki
Przeczytaj również jaki podgrzewacz pokarmu najlepiej wybrać
Spis treści
- 1. Jak przechowywać mleko kobiece
- a) Woreczki na mleko matki
- b) Pojemniki na mleko
- 2. Jak długo możemy przechowywać kobiece mleko
- 3. Jak zamrozić mleko matki
- 4. Rozmrażanie i podgrzewanie naturalnego pokarmu
- a) Jak podgrzać mleko matki
- b) Jak rozmrozić mleko z piersi
- 5. Torebki i pojemniki na mleko - gdzie kupić
Jak przechowywać mleko kobiece
Odciągnięte mleko kobiece należy przechowywać w odpowiednich temperaturach. Możemy przechowywać je w lodówce bądź zamrażarce. W zależności od temperatury mleko możemy mrozić nawet do 12 miesięcy. Ważne, aby pokarm przechowywać w szczelnych i sterylnych woreczkach lub w pojemnikach do tego przeznaczonych.
Woreczki na mleko matki
Woreczki na mleko matki to specjalne, sterylne torebki ze szczelnym zamknięciem strunowym. Każdy woreczek ma specjalne miejsce, na którym możemy wpisać datę oraz godzinę odciągania pokarmu. W zależności od producenta niektóre woreczki mają także specjalny dzióbek, który ułatwia przelanie mleka do butelki. Torebki zajmują mało miejsca i możemy je układać jeden na drugim. Każdy woreczek wyposażony jest w specjalną miarkę, dzięki której widzimy ile mililitrów mleka jest w danym woreczku.
Pojemniki na mleko
Odciągnięty pokarm możemy przechowywać i mrozić również w pojemnikach na mleko. Są to sterylne i szczelne butelki, wyposażone w miarkę. Wiele z nich jest wielorazowego użytku. Bardzo często producenci, do pojemników dołączają również naklejkę z miejscem na datę oraz godzinę odciągania. Niektóre pojemniki na mleko matki są kompatybilne z konkretnymi laktatorami i smoczkami. Dzięki temu możemy odciągnąć pokarm do pojemnika, a następnie po dobraniu odpowiedniego smoczka możemy podać go dziecku.
Jak długo możemy przechowywać kobiece mleko
Aby odciągnięte mleko było bezpieczne dla Twojego dziecka, należy je przechowywać w odpowiednich warunkach. W temperaturze pokojowej od 15 °C do 26 °C mleko matki możemy przechowywać od 4 do maksymalnie 6 godzin. Natomiast w lodówce, w której temperatura osiąga około 4 °C, mleko w szczelnym woreczku lub pojemniku, możemy przechowywać do 72 godzin. Ważne, aby podczas transportu odciągniętego pokarmu używać specjalnej torby chłodzącej. Mleko w izolacyjnej torbie chłodzącej nie powinno być transportowane dłużej niż 24 godziny.
Jak zamrozić mleko matki
Mleko matki możemy mrozić w specjalnych woreczkach lub pojemnikach na pokarm. Jeśli posiadamy lodówke, wewnątrz której znajduje się zamrażalnik (wspólne drzwi), wówczas mleko możemy mrozić maksymalnie 2 tygodnie. W przypadku gdy nasza zamrażarka ma oddzielne drzwi i panuje w niej temperatura około -15 °C, to odciągnięty pokarm możemy mrozić od 3 do 6 miesięcy.
W zamrażarce skrzyniowej w temperaturze -20 °C mleko możemy przechowywać nawet do 12 miesięcy. Ważne, aby mleko było zawsze w szczelnym pojemniku lub woreczku. Należy pamiętać, aby umieścić je na tylnej ścianie zamrażarki tak, aby nie narażać pokarmu na rozmrażanie. Nie wolno mrozić ponownie rozmrożonego mleka ani mieszać rozmrożonego pokarmu ze świeżo odciągniętym pokarmem.
Podgrzewanie i rozmrażanie naturalnego pokarmu
Aby odciągnięty pokarm nie stracił żadnych swoich właściwości, należy go odpowiednio podgrzewać. Ważne jest także prawidłowe rozmrażanie mleka matki, tak aby było ono bezpieczne dla Twojego dziecka. Mleko możemy podgrzać lub rozmrozić między innymi w podgrzewaczu, lub kąpieli wodnej.
Jak podgrzać mleko matki
Mleko matki możemy podgrzać między innymi w podgrzewaczach butelek. Podgrzewacze marki Chicco posiadają specjalny program do podgrzewania mleka matki. Dzięki temu mamy pewność, że mleko zachowa wszystkie swoje właściwości. Odciągnięty pokarm możemy podgrzać również w kąpieli wodnej. Ważne, by nie podgrzewać pokarmu w garnku na gazie, kuchence mikrofalowej ani w piekarniku. Należy pamiętać, że wysoka temperatura zabija białka zawarte w mleku kobiecym.
Jak rozmrozić mleko z piersi
Mleko z piersi możemy rozmrozić na wiele sposobów. Zamrożony pokarm należy rozmrażać w kąpieli wodnej, podgrzewaczu lub w lodówce. Jeśli cenimy sobie czas i wygodę, najszybszym rozwiązaniem będzie rozmrażanie mleka w podgrzewaczu butelek, który posiada program rozmrażania. Nie wolno mrozić ponownie rozmrożonego mleka ani mieszać rozmrożonego pokarmu ze świeżo odciągniętym pokarmem.
Torebki i pojemniki na mleko - gdzie kupić?
Sklep MamaKarmi.pl oferuje szeroki wybór woreczków i pojemników na mleko matki oraz innych akcesoriów związanych z karmieniem piersią. Specjalne torebki pozwolą bezpiecznie przechowywać i mrozić pokarm. Pragniemy, aby każda mamy mogła wybrać pojemniki i woreczki na mleko właśnie w naszym sklepie.
Serdecznie zapraszamy do zakupu pojemników na mleko w naszym sklepie