
Kiedy i jak odstawić dziecko od piersi?
Karmisz piersią i nie wiesz kiedy i jak, łagodnie zakończyć karmienie? Wiele mam zastanawia się kiedy będzie właściwy moment, aby odstawić dziecko od piersi. Nie ma złotej zasady i jest to kwestia bardzo indywidualna. Zdarza się, że dziecko samo nie chce już pić mleka matki, a w innych przypadkach to kobieta decyduje się na odstawienie i chce zakończyć karmienie. Nie ma górnej granicy wieku i to Ty, jako mama, najlepiej wiesz kiedy Ty i Twoje dziecko, będziecie gotowi, aby zakończyć karmienie piersią.
- Samoodstawienie to moment, w którym dziecko (w wieku powyżej 12 miesięcy) samo rezygnuje z karmienia piersią
- Mleko matki lub modyfikowane jest podstawą żywienia dzieci do 1 roku życia
- Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do 6 miesięcy życia i utrzymanie karmienia do 2 roku życia, wprowadzając pokarmy uzupełniające
- W przypadku karmienia piersią nie ma górnej granicy wieku dziecka
Przeczytaj również jak rozszerzać dietę dziecka
Spis treści
- Jak odstawić dziecko od karmienia piersią
- Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia WHO dotyczące mleka matki
- Jak odstawić nocne karmienia
- Kiedy zacząć odstawianie od piersi
- Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią
- Jak skutecznie odstawić 2 letnie dziecko od karmienia piersią
- Jak łagodnie zakończyć karmienie
- Zrób zakupy w MamaKarmi.pl i otrzymaj wyjątkowy prezent do zamówienia
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią
Jeśli Twoje dziecko ma już więcej niż 12 miesięcy, je różne, stałe posiłki i nie domaga się piersi, to wówczas mówimy o samoodstawieniu. Jeśli jednak z jakichś powodów to Ty chcesz zakończyć karmienie piersią, to warto to odpowiednio zaplanować. Porozmawiaj o tym z dzieckiem i postaraj się mu to wytłumaczyć. Stopniowo rezygnuj z karmień w ciągu dnia i podawaj mu urozmaicone posiłki. Podczas rozszerzania diety metodą BLW, dziecko z czasem samo traci zainteresowanie piersią. Pamiętaj jednak, że do ukończenia 12 miesięcy, dziecko powinno dostawać mleko matki lub modyfikowane.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia WHO dotyczące mleka matki
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do 6 miesięca życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Mleko matki jest wyjątkowym i bardzo cennym pokarmem nie tylko dla noworodka, ale również dla dziecka powyżej pierwszego roku życia.
Jak odstawić nocne karmienia
Niestety najtrudniej jest zrezygnować z nocnych karmień. Wiele dzieci uspokaja się i zasypia tylko przy piersi mamy. Warto obserwować swoje dziecko, czy budzi się, bo jest głodne czy zwyczajnie potrzebuje bliskości. Staraj się stopniowo zmniejszać ilość karmień w nocy. Jeśli maluszek ma już ponad 6 miesięcy to możesz podawać mu więcej urozmaiconych posiłków w ciągu dnia. Karmienie przed snem zastąp innym rytuałem jak np. przytulanie i czytanie książeczki.
Kiedy zacząć odstawianie od piersi
Możesz karmić piersią tak długo jak potrzebujesz i jak długo chce tego Twoje dziecko. Pamiętaj, że do 6 miesiąca dziecko należy karmić tylko i wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Jeśli maluszek ma więcej niż 12 miesięcy i z jakichś powodów chcesz zakończyć karmienie piersią, to pamiętaj, aby najpierw wprowadzić inne stałe posiłki.
Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią
Pierwszym krokiem do odstawienia jest wprowadzanie urozmaiconych posiłków. Podczas rozszerzania diety wiele dzieci z czasem traci zainteresowanie piersią. Jedne dzieci bardzo szybko potrafią się przyzwyczaić do braku piersi, inne natomiast domagają się karmień kilkanaście razy w ciągu doby. Staraj się podawać jak najwięcej urozmaiconych posiłków w ciągu dnia. Określ czas, w jakim chcesz odstawić dziecko i sama nie proponuj dziecku piersi.
Jak skutecznie odstawić 2 letnie dziecko od karmienia piersią
Postaraj się nosić ubrania, które utrudniają dostęp do piersi. Możesz wprowadzić do diety mleko krowie, roślinne lub inne, jeśli Twoje dziecko nie ma alergii pokarmowej. Nie odstawiaj dziecka na siłę, postaraj się wybrać odpowiedni moment. Warto porozmawiać o tym z dzieckiem i wytłumaczyć mu, dlaczego nie może już dostawać “cycusia”.
Jak łagodnie zakończyć karmienie
Najważniejsze to nie ulegać presji otoczenia i nie przejmować się komentarzami innych. Wiele mam słyszy, że za długo karmi, że takie duże dziecko a jeszcze pije mleko mamy i tak dalej. Nie przejmuj się! To ty decydujesz kiedy odstawić dziecko od piersi. Najważniejszy jest spokój, gdyż dziecko czuje Twoje emocje. Staraj się stopniowo rezygnować z karmień. Dużo rozmawiaj z maluszkiem i zastąp karmienie piersią innym rytuałem.
Zrób zakupy w MamaKarmi.pl i otrzymaj wyjątkowy prezent do zamówienia
Tylko teraz do każdego zamówienia w sklepie MamaKarmi.pl dołączamy wyjątkowe prezenty. W naszym sklepie znajdziecie talerzyki do rozszerzania diety oraz wiele innych produktów, które ułatwią karmienie maluszka. Sprawdź i przekonaj się sama już teraz.