
Jak przygotować się do porodu?
Poród to niezapomniany moment w życiu kobiety. Ważne, aby odpowiednio przygotować się przed narodzinami dziecka. Masz już laktator, butelki i śpioszki, ale zastanawiasz się jak przygotować się do porodu? Niezależnie od tego, czy planujesz poród naturalny czy cesarskie cięcie zadbaj o siebie i swoje samopoczucie. Wierzymy, że dasz radę i Twój poród będzie cudowny.
- Poród to niesamowite przeżycie, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować
- Ważne, aby wcześniej wybrać szpital, w którym planujesz rodzić dziecko
- Podczas porodu kobieta ma swoje prawa i żaden zabieg nie może odbyć się bez jej zgody
- W pierwszych chwilach życia dziecka bardzo ważny jest kontakt “skóra do skóry”
Przeczytaj również jak spakować torbę do szpitala
Spis treści
- 1. Jak przygotować się do porodu
- a) Wybór szpitala
- 2. Plan porodu - co powinien zawierać
- 3. Prawa kobiet podczas porodu
- a) Znieczulenie przy porodzie
- 4. Cesarka a poród naturalny
- a) Cesarskie cięcie i poród naturalny - wady i zalety
Jak przygotować się do porodu
Najważniejsze jest Twoje samopoczucie, dlatego zadbaj o siebie i swój spokój. W trakcie ciąży możesz zapisać się do szkoły rodzenia, w której dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. Pamiętaj wybrać szpital, w jakim chciałabyś urodzić swoje dziecko i stwórz swój plan porodu. Warto odpowiednio wcześniej spakować torbę do szpitala. O tym, jakie rzeczy są niezbędne i co może się przydać przeczytasz w naszym blogu: “Wyprawka do szpitala”.
Wybór szpitala
Bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześnie wybrać szpital, w jakim planujesz urodzić dziecko. Zastanów się, czy chciałabyś rodzić w szpitalu państwowym, czy może w prywatnej klinice. Wybierając szpital należy wziąć pod uwagę odległość od domu. Poczytaj opinie o wybranych szpitalach na stronie: https://gdzierodzic.info/ i porozmawiaj ze swoją położną. Warto wybrać kilka placówek w razie gdy w którymś ze szpitali zabraknie miejsc.
Plan porodu - co powinien zawierać
Plan porodu nie jest obowiązkowy, ale warto go mieć, gdyż ułatwi on personelowi opiekę nad Tobą i Twoim dzieckiem. Warto spisać swoje oczekiwania oraz prośby dotyczące przebiegu porodu, oraz pobytu w szpitalu. Plan porodu może zawierać także informację dotyczące przyszłej mamy takie jak np.obawy przed jakimś zabiegiem bądź zastrzykiem. Jeśli masz pytania lub chcesz otrzymać darmowy wzór planu porodu, napisz do nas na facebooku: https://www.facebook.com/MamaKarmiPL/ lub wyślij email: sklep@mamakarmi.pl
Prawa kobiet podczas porodu
Podczas porodu musisz pamiętać o swoich prawach. Kobieta powinna być w centrum uwagi i ma prawo być informowana o przebiegu porodu. Żaden zabieg nie może zostać wykonany bez jej zgody. Po porodzie może przytulać swoje dziecko przez minimum 2 godziny. Szpital w razie potrzeby musi również zapewnić opiekę psychologa. Podczas porodu naturalnego kobieta ma także prawo skorzystać z bezpłatnego znieczulenia.
Znieczulenie przy porodzie
Podczas porodu naturalnego kobieta ma prawo otrzymać bezpłatne znieczulenie zewnątrz oponowe. Decyzję można podjąć już w trakcie ciąży. Należy wówczas powiadomić o tym swojego lekarza prowadzącego ciążę.
Cesarka a poród naturalny
Lekarze i położne zawsze doradzają poród drogami natury. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i istnieją przeciwwskazania, wówczas planowane jest cięcie cesarskie. Zdarza się również, że w trakcie porodu lekarze nie mają wyjścia i muszą wykonać cesarskę.
Cesarskie cięcie i poród naturalny - wady i zalety
Po porodzie drogami natury zazwyczaj połóg trwa znacznie krócej a organizm kobiety szybciej się regeneruje. Cesarskie cięcie to poważna operacja, która pozostawia bliznę na podbrzuszu kobiety. Po cięciu cesarskim kobieta znacznie dłużej wraca do sił. Potrzebuje więcej czasu i odpowiedniej pielęgnacji. Blizna po cięciu cesarskim może boleć podczas gojenia się.