- today
- perm_identity Zespół MamaKarmi
- label porady
- comment 0 komentarzy
Kiedy dziecko jest głodne - jak rozpoznać oznaki głodu u niemowlaka?
Zastanawiasz się jak rozpoznać głód u noworodka? Nie wiesz jak często go karmić oraz ile pokarmu podawać swojemu maluszkowi? Nie jesteś sama! Większość świeżo upieczonych rodziców martwi się, czy ich dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka. Starsze dzieci potrafią same powiedzieć kiedy chcą coś zjeść, niemowlę niestety nie. Mimo to sygnalizują o swoich potrzebach w inny sposób np. płacząc lub wiercąc się. Nie martw się, z czasem nauczysz się rozpoznawać sygnały Twojego dziecka i będziesz wiedziała kiedy maluszek jest głodny, a kiedy oznacza to coś innego.
- Zazwyczaj jeśli noworodek wkłada palce i rączkę do buzi, oznacza to, że jest głodny
- W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka należy karmić je około 8-12 razy w ciągu doby
- Bardzo ważne jest, aby sprawdzać, czy niemowlak prawidłowo przybiera na wadze
- Pamiętaj też, by nie przekarmiać dziecka
Przeczytaj również kiedy zacząć rozszerzanie diety maluszka
Spis treści
- Jak rozpoznać oznaki głodu u dziecka
- Ile powinien jeść noworodek
- Jak często karmić niemowlaka
- Ile powinien przybierać na wadze niemowlak
- Sygnały, że dziecko jest najedzone
- Co zrobić jeśli dziecko nie przybiera na wadze
Jak rozpoznać oznaki głodu u dziecka
Bardzo ważne jest, żeby w miarę możliwości, rozpoznawać oznaki głodu w odpowiednim momencie. Często pozwala to uniknąć płaczu, nerwów i nadmiernego rozdrażnienia maluszka. Kiedy Twoje dziecko płacze, prawdopodobnie jest już bardzo głodne i zdenerwowane. W takich sytuacjach o wiele trudniej jest uspokoić niemowlaka. Oto kilka typowych oznak, które mogą świadczyć o tym, że Twoje dziecko jest głodne:
- Przykładanie rąk do ust
- Ssanie palców i rąk
- Zaciskanie pięści
- Cmokanie i lizanie ust
- Marszczenie twarzy i robienie min
- Przesuwanie głowy z boku na bok
- Wiercenie się i niepokój
- Odwracanie się do piersi
Ile powinien jeść noworodek
To ile mleka powinniśmy podawać niemowlakowi często zależne jest od apetytu i organizmu dziecka. W pierwszych dniach życia maluszek zjada około 20 ml podczas jednego karmienia. Im starsze dziecko, tym więcej pokarmu potrzebuje. Pamiętaj też, żeby kontrolować czy niemowlak prawidłowo przybiera na wadze. Wówczas mamy pewność, że dostaje wystarczającą ilość pokarmu. W zależności od wieku niemowlak podczas jednego karmienia powinien zjadać średnio:
- w wieku do 2 tygodni - około 60-80ml
- w wieku od 2 tygodnia do 2 miesiąca - 80-150ml
- w wieku od 2 do 4 miesiąca - 150-180ml
- w wieku od 4 do 6 miesiąca - 180-200ml
Jak często karmić niemowlaka
To jak często będziesz karmić maluszka zależy od Ciebie oraz Twojego dziecka. Najlepszym sposobem jest karmienie na żądanie, gdy tylko zauważymy oznaki głodu. To dziecko najlepiej wie kiedy jest głodne. Do pierwszego miesiąca życia niemowlak może potrzebować od 8 do 12 karmień dziennie lub więcej. Pomiędzy pierwszym a trzecim miesiącem zazwyczaj dziecko domaga się pokarmu około 5-6 razy w ciągu dnia. Po 6 miesiącu można zacząć rozszerzanie diety i dostosować posiłki do potrzeb dziecka.
Ile powinien przybierać na wadze niemowlak
Bardzo ważne jest, aby przez cały okres karmienia, kontrolować wagę dziecka. Przez pierwsze miesiące niemowlak powinien przybierać około 150-200 gramów na tydzień. Gdy dziecko ukończy 4 miesiące życia, wówczas zazwyczaj przybiera od 90 do 150 gramów w ciągu tygodnia. Należy systematycznie sprawdzać siatki centylowe i kontrolować prawidłowy rozwój niemowlaka.
Sygnały, że dziecko jest najedzone
Często ciężko ocenić czy Twoje dziecko jest najedzone. Podobnie jak w przypadku głodu, niemowlęta również wykazują oznaki sytości.
Sygnały, które zazwyczaj świadczą o tym, że dziecko jest najedzone:
- zamykanie ust
- odwracanie głowy od Twojej piersi
- otwieranie zaciśniętych dłoni
- rozluźnienie ciała
Dodatkowe oznaki, świadczące o tym, że dziecko jest pełne, to uwolnienie lub odsunięcie się od piersi, rozglądanie się lub okazywanie zainteresowania innymi rzeczami, zadowolenie lub uśmiechanie się, zmęczenie i zasypianie.
Co zrobić, jeśli dziecko nie przybiera na wadze
W przypadku gdy zauważysz, że Twoje dziecko nie przybiera na wadze lub uważasz, że je zbyt mało koniecznie skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub swoim lekarzem. Wówczas szczegółowe badania pozwolą rozwiać Twoje wątpliwości.
Komentarze (0)