Planujesz zostać mamą? Licz na siebie i już teraz zadbaj o swoją przyszłość

Na pewno wiesz, że w ciąży trzeba szczególnie na siebie uważać. Jednak czy zastanawiałaś się kiedyś, co zrobić, aby zapewnić sobie dobrą opiekę medyczną w tym wyjątkowym czasie? Jak najszybciej przemyśl, czy wystarczy ci to, co gwarantuje ZUS-owskie ubezpieczenie zdrowotne. Niestety jakość usług świadczonych w ramach NFZ może cię rozczarować. Już teraz dowiedz się, jak przygotować do ciąży, by móc liczyć na jak najlepszą opiekę medyczną.

Jakie badania przysługują kobietom w ciąży?

Spodziewając się dziecka, masz prawo do nieodpłatnego prowadzenia ciąży w gabinecie współpracującym z NFZ. Lekarz, który będzie się tobą zajmować:

  • wystawi ci skierowanie na badania krwi i moczu – i to wielokrotnie. Nie będziesz musiała za nie płacić;
  • przeprowadzi lub zleci przeprowadzenie minimum 3 badań USG (może skierować cię do innego specjalisty, jeżeli w jego gabinecie nie ma odpowiedniej aparatury). Wykonuje się je między 11. a 14., a następnie między 18. a 22. i między 27. a 32. tygodniem ciąży;
  • wystawi skierowanie na test obciążenia glukozą (między 21. a 28. tygodniem ciąży);
  • wykona wymaz na posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących.

Gdy ginekolog uzna, że potrzebujesz konsultacji z innym specjalistą (np. z kardiologiem), także da ci odpowiednie skierowanie. Natomiast to, czy będziesz mogła liczyć na badania prenatalne, zależy od twojego wieku i ryzyka chorób płodu.

Czy przysługują ci bezpłatne badania prenatalne finansowane przez NFZ?

Niekoniecznie. Z bezpłatnej diagnostyki prenatalnej w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanych przez NFZ możesz skorzystać tylko, jeśli spełniasz jeden z poniższych warunków:

  • ukończyłaś 35. rok życia;
  • wcześniej urodziłaś dziecko z wadą genetyczną;
  • w twojej rodzinie występowały choroby genetyczne;
  • u ciebie lub u ojca dziecka stwierdzono aberracje chromosomalne;
  • podczas badania USG lekarz stwierdził, że u płodu widać nieprawidłowości, które mogą wskazywać na wadę genetyczną.

Czy opieka w ramach NFZ jest wystarczająca dla ciężarnej?

To zależy. Musisz zastanowić się nad tym, czego oczekujesz i jakie niedogodności jesteś w stanie przełknąć.

Terminy wizyt u ginekologa

Mimo że na wizytę u lekarza ginekologa nie musisz mieć skierowania, to dogodny dla ciebie termin może być odległy – nawet jeśli jesteś w ciąży. Jeśli dodatkowo nie masz zamiaru rezygnować z pracy i chciałbyś umówić się na badania późnym popołudniem lub wieczorem, to raczej nie masz na to szans. Wizyty w gabinetach współpracujących z NFZ odbywają się zwykle w ciągu dnia.

Dodatkowe koszty

Chcesz już od samego początku czuwać nad zdrowiem malucha i masz zamiar wykonać badania prenatalne? Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma potrzeby, aby je przeprowadzać, zapłacisz za nie z własnej kieszeni. Ile wydasz? Od kilkuset do nawet ponad 2 tys. zł – w zależności od rodzaju badania.

Jak przygotować się do ciąży od strony opieki medycznej?

Jeżeli spodziewając się dziecka, chciałabyś uniknąć przygód ze służbą zdrowia, to jeszcze przed zajściem w ciąże pomyśl o odpowiednim ubezpieczeniu. Dlaczego musisz zająć się tym wcześniej? Ubezpieczyciele zastrzegają sobie okres karencji. Jest to czas liczony od momentu zawarcia umowy, przez który nie muszą oni wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Okres karencji może wynosić nawet do 12 miesięcy.

Czego możesz spodziewać się w ramach prywatnego ubezpieczenia?

W zależności od umowy zawartej z ubezpieczycielem będą ci przysługiwać różne świadczenia. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają kobietom w ciąży np.:

  • pakiet medyczny złożony z nielimitowanych wizyt u lekarza ginekologa, badań USG i laboratoryjnych;
  • specjalistyczną diagnostykę płodu, a w tym również badania prenatalne;
  • pokrycie kosztów porodu w prywatnej klinice;
  • sfinansowanie opieki położnej już po porodzie.

Polisa na życie w ciąży a świadczenia pieniężne od ubezpieczyciela

Pomoc ubezpieczyciela nie kończy się na finansowaniu opieki medycznej. Polisa może gwarantować wypłatę świadczenia z tytułu narodzin dziecka. To, ile będzie ono wynosić, jest zawsze dokładnie wskazane w OWU (w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Może to być kilkaset lub kilka tysięcy złotych.

Wybór ubezpieczenia na życie w ciąży to stworzenie poduszki bezpieczeństwa finansowego na wypadek trudnych i nieprzewidzianych sytuacji. Ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie w przypadku urodzenia martwego dziecka. Pieniądze te mogą przydać się wtedy m.in. na pomoc psychologiczną.

Chcesz powiększyć rodzinę? To świetny pomysł, ale już teraz zatroszcz się o to, aby czekała na ciebie jak najlepsza opieka medyczna. Zapewni ci to spokój i brak zmartwień w tym szczególnym czasie.

Aby znaleźć ubezpieczenie, które umożliwi ci dostęp do wizyt w prywatnych gabinetach lekarskich i zapewni finansowanie kompleksowych badań, wystarczy wykorzystać kalkulator polis na życie. W formularzu podaj, jakiego zakresu ochrony potrzebujesz, a otrzymasz listę ubezpieczycieli wraz z zakresem proponowanej przez nich ochrony. To banalnie łatwe, dlatego nie zwlekaj i zatroszcz się o siebie – swój komfort psychiczny i swoje zdrowie – już dziś.

 

Zespół MamaKarmi

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Product added to compare.