- today
- perm_identity Zespół MamaKarmi
- label porady
- comment 0 komentarzy
Karmienie piersią zacieśnia więź między matką a dzieckiem. To najlepszy, a zarazem najprostszy sposób, aby wspomóc prawidłowy rozwój malucha. Należy jednak wiedzieć, że dieta kobiety karmiącej ma bezpośredni wpływ na jakość pokarmu. Istotne, aby w codziennej diecie nie brakowało niezbędnych składników odżywczych. Wspomagają one prawidłowe kształtowanie szkraba. Okazuje się, że ich niedobór może oddziaływać nie tylko na aktualny, ale również przyszły stan zdrowia pociechy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu https://spokojnieociazy.pl/porady/dieta-matki-karmiacej-piersia-zasady-przepisy-porady/.
Czym jest laktacja?
Na początku warto wyjaśnić, czym jest laktacja. To proces wydzielania pokarmu z gruczołu mlekowego. Odpowiadają za to hormony, takie jak m.in. prolaktyna. Ilość wytwarzanego mleka zależy od wielu czynników. Dużą rolę odgrywa przystawianie dziecka do piersi, ponieważ intensywne ssanie pobudza organizm do produkcji pokarmu.
Na laktację wpływa również hormon o nazwie oksytocyna. Jest on wytwarzany podczas bliskości z dzieckiem. Niezwykle pożądany jest kontakt „skóra do skóry”.
Przez 2-4 dni po porodzie wydzielana jest tzw. siara, która zawiera wysoką ilość białka serwatkowego i składników mineralnych. Po tym czasie wspomniany płyn przeistacza się w mleko przejściowe. Po dwóch tygodniach od porodu zmienia się ono w mleko dojrzałe. Mogłoby się wydawać, że przez cały okres laktacji jego skład jest taki sam, jednak nie jest to prawdą. Pokarm zmienia się wraz z potrzebami dziecka.
Jak dieta matki wpływa na jakość pokarmu?
Wytwarzany pokarm bazuje na składnikach odżywczych znajdujących się w organizmie matki. W przypadku ich niedoboru jakość mleka nie będzie satysfakcjonująca, co wpływa na rozwój i wzrost malucha. Dieta matki karmiącej wpływa na poziom takich związków odżywczych, jak kwasy tłuszczowe, jod, selen, witamina B6, B12, A, D. Nie oddziałuje ona natomiast na poziom węglowodanów czy białka w pokarmie.
Należy podkreślić, że w przypadku dużych niedoborów składników odżywczych niezbędna jest suplementacja. Niedopuszczalne jest sięganie po medykamenty bez zalecenia lekarza. |
Co powinno znaleźć się w menu karmiącej?
Jadłospis matki karmiącej powinien być różnorodny i dopasowany do indywidualnych upodobań. Posiłki mogą być smaczne, a zarazem zdrowe! Istotne, aby zawierały one poniższe związki odżywcze.
- Witamina D – jej podaż jest potrzebna do prawidłowego wzrostu. Dzięki niej możliwy jest rozwój układu kostnego. Trzeba wiedzieć, że w okresie laktacji masa kostna karmiącej może się zmniejszyć – ulega ona wyrównaniu po zakończeniu karmienia.
- Witamina A – oddziałuje na układ odpornościowy niemowląt. Ponadto uszczelnia powłoki skórne i błony śluzowe. Zmniejsza to ryzyko wnikania szkodliwych patogenów.
- Witamina B12 – wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Należy podkreślić, że zapotrzebowanie na witaminę B12 w okresie laktacji jest większe. U dzieci z niedoborem bardzo często występuje m.in. zmniejszone napięcie mięśniowe, mimowolne ruchy języka, apatia.
- Witamina B6 – niedobór może powodować zaburzenia wzrostu dziecka, jednak występuje on relatywnie rzadko.
- Antyoksydanty (witamina A, C i E) – obniżają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, a także rozmaitych zaburzeń metabolicznych. Wspierają walkę z wolnymi rodnikami, a tym samym działają przeciwnowotworowo.
- Jod – w trakcie karmienia piersią zapotrzebowanie na ten związek ulega zwiększeniu. Kobiety borykające się z chorobami tarczycy powinny znajdować się pod stałym nadzorem lekarza.
- Wapń – na czas laktacji dobrze jest zwiększyć ilość wapnia w organizmie. Należy mieć świadomość, że jest to jeden z podstawowych składników diety dziecka. Wpływa na wzrost, kości, zęby.
- Selen – wspomaga działanie tarczycy i układu immunologicznego. Wzrost stężenia tego związku dobroczynnie wpływa na rozwój umysłowy malucha.
Jakie produkty warto spożywać podczas laktacji?
Lista zalecanych produktów jest bardzo długa, co daje szanse na stworzenie satysfakcjonującego menu. Matki karmiące powinny spożywać m.in. nabiał, jaja, mięso, rośliny strączkowe, oleje roślinny, orzechy, ryby, migdały, szpinak, marchew, jarmuż, pomidory, truskawki. Możliwości jest wiele, dzięki czemu każda kobieta znajdzie ulubione produkty. Istotne, aby codzienna dieta była zbilansowana.
W sieci znajdują się gotowe jadłospisy, którymi można się sugerować podczas planowania posiłków. Warto także korzystać z prostych przepisów, dzięki którym bez zbędnego wysiłku można przyrządzić pełnowartościowe danie.
Co jest niedozwolone w diecie kobiety karmiącej?
Niektórzy uważają, że dieta matki karmiącej jest bardzo ograniczona. Nic bardziej mylnego! W czasie laktacji można spożywać niemal wszystko. Wskazane jest jednak ograniczenie tłuszczy utwardzonych, które mogą podnieść poziom węglowodanów w pokarmie. Negatywnie działają one zarówno na matkę, jak i dziecko.
Należy bezwzględnie zrezygnować z alkoholu i napojów energetycznych. Lepiej nie sięgać zbyt często po fast foody, słodycze czy słone przekąski. Są one dozwolone, jednak w umiarkowanych ilościach. Nie mogą stanowić podstawy diety.
Komentarze (0)