98.9% ZAMÓWIEŃ WYSYŁAMY TEGO SAMEGO DNIA!

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 250,00 zł.
Nowości
Woreczki na pokarm EASY STORE Ardo Medical
Woreczki na pokarm EASY STORE Ardo Medical

34,99 zł

szt.
MINIKOIOI Talerzyk silikonowy puzzle
MINIKOIOI Talerzyk silikonowy puzzle

90,00 zł

Zestaw promocyjny Chicco + GRATIS
Zestaw promocyjny Chicco + GRATIS

108,50 zł

szt.
Laktator Elektryczny Canpol Easy Natural
Laktator Elektryczny Canpol Easy Natural

275,00 zł

Stanik do karmienia Doctor Nap - Różowy
Stanik do karmienia Doctor Nap - Różowy

49,00 zł

Poduszka do karmienia Motherhood - Fasolka
Poduszka do karmienia Motherhood - Fasolka

75,99 zł

Neno Bella Twin laktator elektryczny podwójny
Neno Bella Twin laktator elektryczny podwójny

289,00 zł

Producenci
Baby blues, czyli smutek po porodzie - jak sobie z tym radzić? 0
Baby blues, czyli smutek po porodzie - jak sobie z tym radzić?

Baby blues, czyli smutek po porodzie - jak sobie z tym radzić?

Przed urodzeniem dziecka szukałam różnych informacji na temat „baby blues”. Wiele mam mówiło, że po porodzie czuły się trochę płaczliwe, smutne, rozdrażnione. Często kobiety po porodzie nie chcą wychodzić z domu. Mają obawy i nie chcą zostawić dziecka z nikim innym. Średnio około 50-80% wszystkich świeżo upieczonych mam twierdzi, że czuje się fizycznie i emocjonalnie przytłoczona po urodzeniu dziecka. Baby blues niestety często nadal jest tematem tabu. Nie wstydź się tego, nie jesteś sama!

  • Aż 80% matek doświadcza baby blues 
  • Po porodzie kobieta może być rozdrażniona, płaczliwa, a nawet smutna
  • Warto odpowiednio zadbać o siebie i swój organizm po narodzinach dziecka
  • Jeśli nie radzisz sobie z emocjami a baby blues nie mija, koniecznie skonsultuj się z lekarzem 

Przeczytaj również ile może trwać połóg

Spis treści

Co to jest baby blues
Smutek poporodowy - co robić
Jak zadbać o siebie po porodzie
Objawy baby blues
Jak długo trwa baby blues
Baby blues a depresja poporodowa

Co to jest baby blues

Według wielu badań około 70-80% matek doświadcza baby blues po urodzeniu dziecka. Jest to smutek poporodowy, związany z nowymi przeżyciami i emocjami. Dokładne przyczyny baby blues nie są znane, ale uważa się, że jest to połączenie czynników biologicznych i psychospołecznych. Baby blues jest powiązany z hormonami, przystosowaniem do nowej sytuacji i brakiem snu. Zwykle ustępuje naturalnie (lub po pewnej dbałości o siebie i czasie na przystosowanie się) w ciągu kilku tygodni. Średnio 50-80% wszystkich matek twierdzi, że czuje się fizycznie i emocjonalnie przytłoczona po urodzeniu dziecka.

Smutek poporodowy - co robić

Po porodzie możesz potrzebować pomocy, wsparcia, rozmowy i jest to całkowicie normalne. Nie wstydź się tego. Poproś o pomoc swoich bliskich jeśli czujesz taką potrzebę. Ważne, aby porozmawiać z partnerem i poprosić go o wsparcie oraz odciążenie w codziennych czynnościach. Ciąża, poród i opieka nad niemowlakiem wiążą się z nowymi emocjami i przeżyciami. Nie martw się, na początku bywa ciężko i niestety zazwyczaj emocje biorą górę. Mimo wszystko baby blues mija po kilku-kilkunastu dniach, gdy oswoisz się z nową sytuacją i właściwie o siebie zadbasz.

Jak zadbać o siebie po porodzie

Na początku postaraj się znaleźć czas tylko dla siebie. Ciepły prysznic, relaks czy wyjście do sklepu poprawią humor niejednej mamie. Nie bój się poprosić o pomoc swoich bliskich. Pamiętaj o odpowiednim odpoczynku, dobrym odżywianiu i dbaj o swoje potrzeby osobiste, takie jak ćwiczenia, relaks lub czas z partnerem/małżonkiem. 

Co to jest baby blues

Objawy baby blues

Smutek poporodowy zwykle występuje w ciągu pierwszych dwóch tygodni po porodzie. Baby blues charakteryzuje się zazwyczaj następującymi objawami:

  • smutek lub płacz
  • drażliwość
  • nadmierna emocjonalność
  • trudności z koncentracją
  • wahania nastroju
  • lęk
  • problemy z dokonywaniem wyborów
  • zmiana apetytu
  • zmęczenie lub problemy ze snem 

Jak długo trwa baby blues

Smutek poporodowy i złe samopoczucie emocjonalne oraz uczucie zmartwienia, pojawiają się w ciągu pierwszych 3-4 dni po porodzie. Wynikają ze zmiany poziomu hormonów poporodowych i ustępują pod koniec drugiego tygodnia po porodzie. Wszystko jednak zależy od organizmu kobiety oraz od dbałości o siebie. Jeśli jednak przygnębienie i rozdrażnienie oraz inne objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.  

Jak długo trwa baby blues

Baby blues a depresja poporodowa

Depresja poporodowa jest najczęstszym zaburzeniem zdrowia psychicznego po porodzie. Może wystąpić w dowolnym momencie, w ciągu pierwszych czterech tygodni po narodzinach dziecka. Bardzo ważne jest rozpoznanie i niebagatelizowanie objawów depresji poporodowej. Nawet 10-20% kobiet doświadcza cięższej wersji baby blues zwanej depresją poporodową. Wiele badań pokazuje, że o wiele więcej kobiet zmaga się z depresją poporodową od początku pandemii Covid-19 w 2020 roku. Uczucie smutku lub zmartwienia, które pojawiają się ponad 2 tygodnie po porodzie, są sygnałami ostrzegawczymi dla poporodowych zaburzeń psychicznych. 

Główne problemy ze zdrowiem psychicznym, które mogą pojawić się po porodzie i sygnalizować o tym, że nie jest to już klasyczny baby blues to:

  • depresja
  • lęk 
  • zespół stresu pourazowego 
  • psychoza

Wszystkie te stany mogą być wywołane między innymi przez zmiany hormonalne i mogą wpływać na zdolność matki do funkcjonowania i tworzenie więzi z dzieckiem. Dlatego nie wstydź się tego i koniecznie poproś o pomoc swoich bliskich oraz skonsultuj się z lekarzem gdy tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl