Kryzys laktacyjny - co to jest?

Kryzys laktacyjny - co to jest?

Kryzys laktacyjny występuje podczas gdy kobieta karmiąca piersią ma za mało pokarmu. Najczęściej jest to naturalny proces, spowodowany dostosowywaniem się mleka matki do rosnącego dziecka.

  • Kryzys laktacyjny występuje podczas zmniejszenia ilości mleka 
  • Jednym z objawów kryzysu mlecznego są pomniejszone piersi
  • Kryzys laktacyjny może potrwać od 2 do 7 dni
  • Najpopularniejsze laktatory do spotkania są takich marek jak: Medela, Nuk, Simed, Neno, Canpol, Neno i wiele innych
  • W naszym sklepie MamaKarmi.pl dostępne są laktatory na jedną bądź na dwie piersi

Polecamy też wpis o najlepszych produktach na laktację.

Spis treści

1. Kryzys laktacyjny
a) Kryzys laktacyjny objawy
b) Ile trwa kryzys laktacyjny
2. Kryzys laktacyjny 6 tydzień
3. Kryzys laktacyjny 3 miesiąc
a) Ile trwa kryzys laktacyjny w 3 miesiącu
4. Kryzys laktacyjny 6 miesiąc
5. Kiedy pojawia się kryzys laktacyjny
a) Kryzys laktacyjny jak sobie poradzić
b) Kryzys laktacyjny co robić
c) Jak przetrwać kryzys laktacyjny
6. Produkty pobudzające laktację
a) Kryzys laktacyjny a odciąganie pokarmu laktatorem

Kryzys laktacyjny

Kryzys mleczny występuje u wielu kobiet i bardzo często jest naturalnym procesem. Wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka zmieniają się jego zapotrzebowania na pokarm. Wówczas organizm kobiety stara się odpowiednio dostosować ilość i jakość mleka do potrzeb niemowlaka. Zdarza się jednak, że występują także inne przyczyny pojawienia się kryzysu laktacyjnego.

Kryzys laktacyjny objawy

Podczas kryzysu laktacyjnego możemy zauważyć między innymi takie objawy jak:

  • zmniejszenie ilości pokarmu - organizm kobiety produkuje znacznie mniejsza ilość pokarmu
  • pomniejszone i miękkie piersi - możemy zauważyć, że piersi nie są już tak twarde oraz pełne i stają się bardziej miękkie
  • płaczący maluszek podczas karmienia - dziecko może być rozdrażnione gdyż ma ono problemy z ssaniem odpowiedniej ilości mleka

Ile trwa kryzys laktacyjny

W zależności od organizmu kobiety kryzys laktacyjny może trwać od 2 do 7 dni. Wiele zależne jest od samopoczucia i spokoju matki. Stres nie jest sprzyjającym czynnikiem podczas wystąpienia kryzysu mlecznego.

Kryzys laktacyjny 6 tydzień

U wielu kobiet karmiących piersią kryzys laktacyjny może pojawić się w 3 bądź 6 tygodniu po porodzie. Może on potrwać od 2 do 7 dni. Nie należy jednak rezygnować z karmienia naturalnego i zaleca się jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi. Ważne jest, aby zapewnić spokój i wsparcie kobiecie podczas kryzysu mlecznego. Dziecko może wówczas być nerwowe i marudne co jest spowodowane zbyt małą ilością mleka. Warto pamiętać, że jest to tylko stan przejściowy, który minie po kilku dniach.

Kryzys laktacyjny 3 miesiąc

Kryzys mleczny często występuje także w 3 miesiącu życia dziecka. Maluszek rozwija się wówczas bardzo intensywnie. Wtedy organizm kobiety odpowiednio zmienia skład oraz ilość produkowanego mleka. Kryzysy laktacyjne bardzo często występują podczas skoków rozwojowych dziecka. To właśnie w okolicach 12 tygodnia przypada jeden z wielu skoków rozwojowych, co powoduje zmianę zapotrzebowania niemowlaka na pokarm.

Ile trwa kryzys laktacyjny w 3 miesiącu

W 3 miesiącu życia dziecka kryzys laktacyjny występujący u kobiet karmiących piersią może potrwać od 2 do 7 dni. Wówczas bardzo ważny jest odpoczynek oraz odpowiednia dieta kobiety. Niezależnie od długości trwania kryzysu mlecznego nie należy rezygnować z karmienia naturalnego.

Kryzys laktacyjny 6 miesiąc

Podczas 6 miesiąca życia dziecka bardzo często może wystąpić skok rozwojowy, spowodowany dużą zmianą w organizmie dziecka. Zazwyczaj między 22 a 26 tygodniem, dziecko zaczyna bardziej zauważać odległość i przestrzeń pomiędzy przedmiotami. Zmienia się także jego zapotrzebowanie na skład i ilość mleka matki. Dlatego właśnie w 6 miesiącu bardzo często u kobiet karmiących piersią występuje kryzys laktacyjny. Trwa on zazwyczaj kilka dni i jest naturalnym procesem.

Kiedy pojawia się kryzys laktacyjny?

Najczęściej kryzys laktacyjny pojawia się podczas skoków rozwojowych dziecka. Organizm niemowlaka rozwija się bardzo intensywnie. Wówczas zmienia się skład i ilość produkowanego mleka matki, tak aby odpowiednio dostosować je do potrzeb maluszka. Jest to naturalny proces trwający zazwyczaj kilka dni. Zdarza się jednak, że mogą wystąpić także inne przyczyny pojawienia się kryzysu mlecznego takie jak:

  • stres - stres jest czynnikiem, który zmniejsza poziom oksytocyny w organizmie kobiety, czyli hormonu odpowiedzialnego za wypływ pokarmu z piersi 
  • zmęczenie - nadmierne zmęczenie kobiety może przyczynić się do zmniejszenia ilości pokarmu
  • zmiany hormonalne - zbyt niski poziom prolaktyny i oksytocyny zaburza prawidłową laktację kobiety
  • złe chwytanie piersi przez niemowlaka - dziecko nie pobudza piersi, przez co zmniejsza się produkcja mleka 
  • brak regularności w przystawianiu do piersi - przy nieregularnym przystawianiu dziecka do piersi obniża się poziom prolaktyny, czyli hormonu wywołującego laktację 

Kryzys laktacyjny, jak sobie poradzić?

Podczas kryzysu mlecznego kobieta martwi się, że produkuje ona za małą ilość pokarmu dla swojego dziecka. Jest to jednak naturalny proces, który zazwyczaj trwa tylko kilka dni. Ważne jest, aby nie panikować, gdyż stres źle wpływa na laktację kobiety. Odpowiednia dieta, odpoczynek oraz spokój pomogą komfortowo przetrwać każdy kryzys laktacyjny.

Kryzys laktacyjny, co robić

Warto, aby w trakcie kryzysu mlecznego skupić się na pobudzaniu piersi. Ma to na celu zwiększenie i stabilizację procesu laktacji. W tym celu należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Możemy także dodatkowo odciągać pokarm przy pomocy laktatora. Ważne jest, aby mama mogła się zrelaksować i odpocząć. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju preparaty wspomagające laktację i wspierające dobre samopoczucie kobiet karmiących piersią.

Jak przetrwać kryzys laktacyjny

Podczas kryzysu laktacyjnego ważne jest, aby pamiętać, że to naturalny proces, który najczęściej trwa tylko kilka dni. Dla kobiety istotne jest wtedy wsparcie psychiczne oraz odpoczynek i relaks. Ważne jest, aby się nie stresować, gdyż stres zmniejsza poziom hormonu odpowiedzialnego za wypływ pokarmu z piersi. Odpowiednia dieta jest niezbędna dla każdej matki karmiącej piersią i powinna być bogata w białko, minerały i witaminy. Na rynku dostępne są także różne suplementy wspierające laktację kobiety.

Produkty pobudzające laktację

Obecnie możemy znaleźć wiele produktów wspierających laktację kobiety. Najczęściej preparaty laktacyjne są bogate w anyż, kozieradkę, kminek, rzeżuchę bądź słód jęczmienny. Ważne, aby unikać produktów zawierających koper włoski, gdyż najnowsze badania wykazują, że nie jest on w pełni bezpieczny dla niemowlaka. Spośród suplementów pobudzających laktację możemy wybrać takie produkty jak:

  • herbatka laktacyjna
  • pastylki dla kobiet karmiących naturalnie
  • napój pobudzający laktację
  • musli dla mam karmiących piersią
  • kawka mlekopędna

Kryzys laktacyjny a odciąganie pokarmu laktatorem

Często podczas kryzysu laktacyjnego warto także odciągać swój pokarm, aby odpowiednio pobudzać piersi. Bardzo ważna jest wówczas systematyczność i regularność. Jeśli uda nam się odciągnąć mleko, możemy je podać dziecku bądź przechować w specjalnym woreczku na mleko matki. Odpowiednio dobrany laktator pozwoli efektywnie i komfortowo odciągać pokarm w wielu sytuacjach.

Laktatory w MamaKarmi.pl

Sklep MamaKarmi.pl oferuje szeroki wybór laktatorów ręcznych oraz elektrycznych. Posiadamy także laktatory dwufazowe oraz podwójne. Pragniemy, aby każda mamy mogła wybrać swój wymarzony odciągacz pokarmu właśnie w naszym sklepie. Pozwoli on rozwiązać wiele problemów oraz umożliwi komfortowe i wygodne odciąganie pokarmu.

Serdecznie zapraszamy do zakupu laktatorów w naszym sklepie.

Zespół MamaKarmi

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Product added to compare.