- today
- perm_identity Zespół MamaKarmi
- label porady
- comment 0 komentarzy
Mleko matki - co to jest?
Mleko matki wpływa pozytywnie na zdrowie i prawidłowy rozwój Twojego dziecka. Zawiera wiele składników wspierających sen i układ odpornościowy maluszka. Dzieci karmione piersią są znacznie mniej narażone między innymi na grypy, przeziębienia czy biegunki.
- Mleko matki wspomaga prawidłowy rozwój dziecka
- Mleko w piersiach kobiety pojawia się już podczas ciąży
- Pokarm kobiety możemy przechowywać w specjalnych pojemnikach
- Podgrzewacze umożliwiają podgrzanie mleka matki
- Każda mama może zostać dawczynią mleka po przejściu badań i spełnieniu określonych warunków
Przeczytaj co to jest laktator i do czego jest potrzebny!
Spis treści
- 1. Czym jest mleko matki
- a) Skład mleka matki
- b) Pierwsze mleko matki
- 2. Kawa a karmienie piersią
- a) Czy można pić kawę karmiąc piersią
- b) Co przenika do mleka matki
- 3. Jak przechowywać mleko matki
- a) Przechowywanie pokarmu
- b) Woreczki na pokarm
- c) Woreczki do mrożenia pokarmu
- d) Pojemniki na pokarm
- e) Akcesoria do przechowywania pokarmu dostępne w naszym sklepie
- 4. Jak podgrzewać mleko matki
- 5. Bank mleka kobiecego
Czym jest mleko matki?
Pokarm matki posiada niesamowite właściwości i pozytywnie wpływa na całe życie dziecka. Jest to niezwykły płyn, który ciało kobiety wytwarza już podczas ciąży. Dzieci karmione piersią mają o wiele lepszy wzrok niż w przypadku karmienia mieszanką mleczną. Wiele badań wykazało, że mleko kobiece pozytywnie wpływa na rozwój mózgu maluszka.
Skład mleka matki
Mleko kobiety jest bogate w witaminy, minerały i mikroelementy. Są to składniki wspierające zdrowie i rozwój dziecka. Zdrowa i prawidłowo odżywiająca się kobieta, jest w stanie dostarczyć dziecku w mleku, wszystkich niezbędnych witamin. Kobiecy pokarm składa się także z wody, białka i tłuszczy. Białko zawarte w mleku matki jest łatwiej przyswajalne przez dziecko niż w przypadku mleka modyfikowanego. W mleku matki znajdują się także enzymy i węglowodany. Enzymy trawienne odpowiedzialne są za trawienie tłuszczów, węglowodanów i białek. Węglowodany znajdujące się w pokarmie matki wspierają florę bakteryjna jelit. Mleko kobiety wpływa pozytywnie na sen dziecka dzięki zawartości melatoniny, nukleotydów i tryptofanu.
Pierwsze mleko matki
Pokarm wytwarzany jest w gruczołach już podczas ciąży. Pierwsze mleko pojawia się między 16 a 22 tygodniem ciąży. Produkcja pokarmu znacznie zwiększa się po około 30 godzinach po porodzie. Początkowo mleko jest gęste i żółte nazywane inaczej siarą. Następnie w pierwszych tygodniach mleko staje lekko pomarańczowe i bardziej płynne. Po upływie około dwóch tygodni od narodzin następuje stabilizacja procesu laktacji a mleko przejściowe jest już mlekiem dojrzałym.
Kawa a karmienie piersią
Wiele mam zastanawia się, czy podczas karmienia piersią powinny pić kawę. Kofeina znajduje się także w innych produktach takich jak cola, leki, słodycze i inne. Przeprowadzono badania, które dowodzą, że kofeina po 3 miesiącu życia dziecka nie wpływa na jego sen.
Czy można pić kawę karmiąc piersią?
Wiele mam nie jest w stanie odmówić sobie tej przyjemności. Nic nie zastąpi pysznej kawy z mlekiem lub bez. Według badań bezpieczna dawka kofeiny dla kobiet karmiących to 300 mg. Są to dwie małe filiżanki. Oczywiście nie zaleca się picia kawy bezpośrednio przed karmieniem dziecka. Jednak spożywana w małych ilościach nie ma negatywnego wpływu na pokarm kobiety. Wielu producentów w swojej ofercie posiada także specjalne kawy dla matek karmiących.
Co przenika do mleka matki
Do mleka kobiety przenikają przede wszystkim:
- smak jedzonych potraw
- zapach spożywanych produktów
Podczas karmienia piersią należy unikać substancji szkodliwych dla dziecka takich jak:
- alkohol
- nikotyna
- narkotyki
- leki nieprzeznaczone dla kobiet karmiących piersią
Wszystkie te składniki przenikają do mleka kobiecego i mają negatywny wpływ na zdrowie dziecka.
Jak przechowywać mleko matki?
Nadmiar odciągniętego za pomocą laktatorapokarmu możemy odpowiednio przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Mleko kobiety przechowywane w odpowiedniej temperaturze nie traci żadnych wartości.
Przechowywanie pokarmu
Odciągnięty pokarm możemy przechowywać w lodówce bądź zamrażarce. Spośród akcesoriów do przechowywania pokarmu możemy wybrać specjalne woreczki bądź pojemniki. Mleko matki możemy przechowywać do 8 godzin w temperaturze nie wyższej niż 20 stopni. W lodówce pokarm możemy zostawić na nie więcej niż 8 dni. Natomiast w zamrażarce mleko matki może znajdować się od 2 tygodni do 6 miesięcy w zależności od rodzaju zamrażarki.
Woreczki na pokarm
Aby prawidłowo i bezpiecznie przechowywać pokarm należy zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tego woreczki. Każdy z nich jest niesamowicie szczelny i zajmuje mało miejsca. Woreczek do przechowywania mleka jest sterylny i ułatwia przelanie mleka do butelki. Większość torebek na mleko wyposażonych jest w miarkę oraz miejsce do opisu. Istnieją także woreczki ze wskaźnikiem temperatury.
Woreczki do mrożenia pokarmu
W woreczkach możemy także mrozić odciągnięty pokarm. Ważne, aby nie mrozić ponownie mrożonego mleka. Przed podaniem mleko należy przelać do butelki i podgrzać.
Pojemniki na pokarm
Oprócz woreczków istnieją także pojemniki na pokarm kobiety. Zazwyczaj są to plastikowe pojemniczki bądź butelki. W przypadku butelki istnieje możliwość doboru odpowiedniego smoczka i nakarmienia nią dziecka. Wiele laktatorów w zestawie posiada butelkę, do której możemy zarówno odciągać pokarm jak i nakarmić nią dziecko. W butelce możemy także przechowywać odciągnięte wcześniej mleko.
Akcesoria do przechowywania pokarmu dostępne w naszym sklepie
W sklepie MamaKarmi.pl znajdziecie państwo wiele akcesoriów służących do przechowywania pokarmu takich jak:
Serdecznie zapraszamy do zakupu pojemników i woreczków w naszym sklepie.
Jak podgrzewać mleko matki?
Mleko matki, które podajemy dziecku musi mieć odpowiednią temperaturę. Aby rozmrozić bądź podgrzać wcześniej odciągnięty pokarm wystarczy umieścić go w podgrzewaczu. Podgrzewacz nie tylko podgrzeje butelkę z mlekiem matki, ale także rozmrozi Twój pokarm. Na większości podgrzewaczy możemy ustawić odpowiednią temperaturę. Dzięki podgrzewaczom możemy łatwo i szybko podgrzać mleko nawet w podróży.
Bank mleka kobiecego
Każda kobieta chcąca zostać dawczynią mleka może zgłosić się do banku mleka kobiecego. Są to placówki wspomagające karmienie dzieci, które nie mogą być karmione mlekiemwłasnej matki. Po przejściu szeregu badań oraz spełnieniu odpowiednich warunków kobieta może oddawać swoje mleko do banku mleka. Mamy niebędące dawczyniami mogą także oddać swój zapas mleka na potrzeby badań naukowych.
Polecamy zobaczyć nasze laktatory do odciągania kobiecego pokarmu https://mamakarmi.pl/list/laktatory
Komentarze (0)